Напевно, жодна людина не зможе залишитися байдужою, дивлячись на яскраву допитливу пташку - папугу. Ці птахи сповнені сил і енергії і не втомлюються радувати господарів своїми успіхами та досягненнями, але за однієї умови – якщо птах здоровий. Дуже сумно, коли ще кілька годин тому активний та енергійний вихованець став млявим. Різка зміна поведінки птиці, частий сон, втрата апетиту, мовчання, кульгавість, схуднення, чхання, запалення очей – все це має насторожити господаря та спричинити термінові заходи вирішення проблеми. Кожен господар повинен знати хвороби папуг, щоб при перших ознаках показати пернатого друга ветеринару і почати відповідне лікування - це в рази підвищує шанс на одужання.
Як визначити, що папуга хвора?
Ви завжди зможете вчасно розпізнати початковий етап хвороби пташки. Для цього постійно звертайте увагу на:
- Зовнішність. У здорового птаха яскраве і рівномірне оперення. Пір'я випадає не більше звичайного (виключаючи період линяння). Перочки повинні бути чистими, не скуйовдженими, не повинно бути лисин і просвітів.
- На дзьобику не повинно бути тріщин, розшарування чи наросту. На лапках також не повинно бути жодних пошкоджень.
- Очі птаха не повинні бути червоними, помутнілими і сльозовими. Регулярно оглядаючи птаха за зовнішніми ознаками, Ви виключите низку недуг або виявите захворювання на початковому етапі.
- Поведінка. Здоровий птах веде себе енергійно та активно. Постійно літає, грає зі своїми іграшками і цвірінькає (розмовляє). Якщо Ви бачите, що поведінка Вашого пернатого друга різко змінилася, стала не такою, як раніше - це тривожний сигнал. Сонливість, млявість, мовчазність, байдужість, втрата апетиту говорить про те, що треба терміново їхати до ветеринарної поліклініки. Тільки оперативність і своєчасне лікування допоможе пташці повністю відновитися.
- Послід. Якщо Ви помітили, що у папуги став незвичний послід, змінилася консистенція або колір - потрібно звернути увагу на корм, можливо, Ви змінили харчування. Якщо змін не було, а послід і далі насторожує – краще проконсультуватися зі спеціалістом, який розповість, як правильно лікувати папугу.
Класифікація захворювання папуг
Як і всі інші вихованці, папуги різних порід також піддаються різним недугам, які мають свої симптоми.
- Захворювання ШКТ. Така недуга, найчастіше, супроводжується проносом. Також на захворювання ШКТ може вказувати блювання.
- Діарея розвивається і натомість порушення режиму всмоктування води у кишечнику. Захворювання може бути спричинене інфекцією або неправильно підібраним кормом. Докладніше розповість кваліфікований спеціаліст. Як правило, у таких випадках, ветеринар садить пташку на суху дієту та призначає ліки, але варто пам'ятати, що кожен випадок – індивідуальний.
- Захворювання дихальної системи. Варто зазначити, що здоровий папуга може чхати кілька разів на день – це нормально. Але при цьому не повинно виділятися слизу, і ніздрі не повинні бути почервонілими. Якщо пернатий вихованець чхає частіше – придивіться до нього, можливо у Вас у будинку сухе повітря. Синусит, риніт та зміни голосу – все це ознаки захворювання дихальної системи.
- Інфекційні захворювання. Це найпоширеніша хвороба серед папуг. Причиною може стати брудна клітка чи неякісна їжа. Якщо пташка не сидить у клітці, а літає по хаті, вона може будь-де зіткнутися з інфекцією. Варто сказати, що частина інфекцій є спільними для людей та птахів. Тому папугам не слід дозволяти цілувати людину і їсти з рота.
- Хвороба оперення. Це, мабуть, найяскравіший маркер стану здоров'я пернатого друга. Ми звикаємо до того, що пір'я у птаха яскраве і блискуче. Найменша зміна, поява залисин та скуйовдженості має насторожувати. Можливо немає нічого серйозного і пташці просто не вистачає вітамінів, але можливо - це привід, щоб почати лікування. У будь-якому разі візиту до фахівця не уникнути.
- Хвороба очей. Найчастіше це кон'юнктивіт, але може бути катаракта або виразка рогівки. Відзначається почервоніння, злипання повік та сльозогінність. Джерело поразки – інфекція. Бувають випадки, коли пташку продуло.
Як зрозуміти, що папуга вмирає?
Як би страшно і сумно не було, жодна жива істота не вічна. Деякі папуги помирають нетак від хвороби, як від старості. Перед кончиною пташка різко сідає на ноги, не їсть, заплющує очі і важко дихає. Якщо ці симптоми з'явилися всі одразу – то рятувати вже пізно.
Але в більшості випадків більшість захворювань, вчасно виявлених піддаються лікуванню.
Якщо раптом Ваш папуга захворів, необхідно якнайшвидше звернутися до ветеринарної клініки, щоб фахівець оглянув пташку, поставив діагноз та призначив ефективне лікування. При цьому лікар пояснить, як правильно годувати птицю, чим обробляти рани папузі і дасть інші цінні поради. Якщо вихідний день, зателефонуйте лікарю. Будьте готові до того, що на лікування може піти багато грошей.
У жодному разі, не займайтеся самолікуванням, оскільки воно може лише нашкодити.
Якщо Ви побачили, що пташка не здорова, а в клітці проживає кілька папуг, необхідно терміново ізолювати вихованця від інших.
Кожен дбайливий господар пернатого друга повинен уміти давати пташці потовчену пігулку або ліки зі шприца. Не забувайте, що у хворої птиці швидко знижується температура тіла, тому важливо її зігріти за допомогою електроламп або грілки. Не залишайте папугу без нагляду, йому зараз, як ніколи, потрібен Ваш догляд та турбота.
Годуйте папугу якісним кормом і давайте чисту воду, регулярно чистіть клітку, іграшки та проводьте профілактичні огляди у ветеринарній клініці і Ваш вихованець буде веселий і здоровий!